Přeskočit na hlavní obsah

Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie


Restaurování obrazu

Dílo Jana Špáty, klasika českého dokumentu, nebylo veřejnosti na videonosičích dosud přístupné, a když, tak pouze omezeně a ve špatné kvalitě na VHS. Přepisy a restaurování filmů se nakonec protáhly na rok a půl práce desítky techniků a odborníků. Některé opravy bylo možné provést automaticky speciálním softwarem, jiné se musely řešit manuálně, tj. okénko po okénku. Ve výsledku tak nakonec jde o dosud nejrozsáhlejší projekt digitalizace a restaurování filmů v České republice.


Po jednáních s Krátkým filmem a Národním filmovým archivem se autoři projektu rozhodli pro nové přepisy obrazu z filmových zabezpečovacích materiálů Intermediát pozitiv (IMP), což je první zabezpečovací kopie z originálního negativu. Některé intermediáty bylo třeba vyrobit, protože neexistovaly. Všechny intermediáty se nejprve chemicky laboratorně čistily a poté nasnímaly v rozlišení 2K a zapsaly na nosiče HD CAM SR. Volba této technologie padla proto, že je vhodná jak pro digital cinema, tak i pro veškeré běžné použití (HD televize, Blu-Ray). Technologie 4K ještě není tolik rozšířena a přesahuje finanční možnosti tohoto projektu. Záměrem autorů bylo vytvořit nové mastery v kvalitě, která bude v nejbližší době plně uspokojovat potřeby všech běžných způsobů distribuce.


Přestože se dělaly přepisy ze zabezpečovacích materiálů, i na nich byly více či méně znát stopy času a mechanického poškození. Poté nastoupil složitý a náročný proces digitálního restaurování, který nakonec zabral podstatně více času, než kdokoliv předem očekával. Jde o mnoho filmů na různých materiálech, a proto se objevovalo i mnoho druhů různých chyb a poškození. Na opravách pracovaly rok a půl desítky techniků a odborníků. Některé opravy bylo možné provézt automaticky speciálním softwarem, jiné se musely řešit manuálně, tj. okénko po okénku.


Restaurování filmů Jana Špáty je dosud nejrozsáhlejší projekt digitalizace a restaurování filmů v České republice. Autoři si velice váží studia UPP, které se nebálo s nimi do těchto nepříliš probádaných vod vstoupit.

Restaurování zvuku

Jelikož intermediát pozitiv uchovává pouze obrazovou složku a zvukovou pouze pracovně, musel se zvuk přepisovat z používaných filmových kopií. U zvuku byl dříve původním masterem, ze kterého by se dalo vycházet, 35 mm magnetický pás. Ten se však nedochoval ani u jednoho filmu, a proto se musely přepisy udělat z filmových kopií. Ty byly však poškozené a často neúplné. Celý zvuk bylo nutné zremasterovat, odstranit šumy a lupání a také znovu sesynchronizovat s obrazem. Všechny filmy byly natočeny mono a tak také zůstaly.


Záměrem autorů bylo uchovat filmy ve stejné kvalitě, jak byly natočeny. Do filmů proto nijak nezasahovali, opravovali pouze technické chyby a vady, které vznikly procesem nebo mechanickým poškozením. Restaurování zvuku probíhalo ve zvukovém studiu SOUNDSQUARE a realizoval ho hlavně zvukový mistr Václav Flegl.

Zpět na začátek stránky

Pro zájemce o DVD Jana Špáty máme dobrou zprávu. Na oslavu ceny za Nejlepší audiovizuální počin roku udělené na Českých lvech dne 6.3. 2010 pro Vás máme speciální časově omezenou nabídku. Mezi 24. březnem a 4. dubnem bude DVD pouze na e-shopu www.janspata.cz k dostání za výhodnou cenu 499 Kč.


Partneři
Producenti
Logo verbascum Logo Krátký film Praha a.s.
za podpory
Logo Státní fond na podporu a rozvoj České filmografie
ve spolupráci
Logo UPP
Logo Soundsquare Logo NFA
distribuce
Logo indies mg Logo Aerofilms
edice
Logo DOst DObré DOkumenty
mediální partneři
Logo Radio 1 Logo CFN
mediální servis
Logo 2media.cz
poděkování
Logo Malá Skála
partner premiéry
dodavatel HD projekce
Logo Altei
Staré stránky najdete na http://old.cfn.cz
Toto je zkušební verze portálu CFN.cz - prosíme laskavě hlašte problémy na support at cfn.cz
© Copyright VAC
TOPlist