Přeskočit na hlavní obsah

Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie


V médiích

Restaurované filmy Jana Špáty slaví nečekané úspěchy

České filmové nebe

Restaurované filmy Jana Špáty, dosud nejrozsáhlejší projekt digitalizace a restaurování filmů u nás, získal na Českých lvech od České filmové a televizní akademie cenu za Nejlepší audiovizuální počin roku. V prodejích překonal už neuvěřitelnou hranici dvou tisíc kusů, navíc je momentálně k vidění na internetu zcela zdarma!

Akademici cenu za Nejlepší audiovizuální počin udělují naprosto výjimečně, Restaurované filmy Jana Špáty jsou po šestnácti letech teprve druhým laureátem tohoto ocenění. Podle producenta projektu Richarda Němce ze společnosti Verbascum zcela právem, neboť šlo o "náročnou, zdlouhavou a v mnoha ohledech průkopnickou práci".

Režisérka, spisovatelka a pedagožka Olga Sommerová s jeho slovy souhlasí. "Projekt restaurování filmů, první svého druhu u nás, byl velmi náročný a jsem ráda, že byly jako první v takovém rozsahu restaurovány právě filmy Jana Špáty, kterého považuji za největší osobnost českého dokumentárního filmu 20. století," říká jedna z nejlepších českých dokumentaristek a někdejší Špátova životní partnerka.

25. března 2010 přečíst celý článek
Špátovy restaurované dokumenty oceněné Lvem budou volně ke stažení

iDnes.cz

Autoři projektu Restaurované filmy Jana Špáty, který při nedávném udílení výročních filmových cen Český lev získal od České filmové a televizní akademie cenu za Nejlepší audiovizuální počin roku, pokračují ve zpřístupňování Špátových dokumentů dalším divákům.

Jedinečnou příležitost nahlédnout do Špátovy filmografie nabídne od 22. března web Doc Alliance (http://www.docalliancefilms.com), kde budou vždy po dobu jednoho týdne zdarma ke zhlédnutí postupně filmy Země sv. Patricka (1967), Mezi světlem a tmou (1990) i sonda do života mladých lidí za socialismu s názvem Největší přání (1964).....

22. března 2010 přečíst celý článek
Kdo ocení Špátovy dokumenty? Soutěžní pravidla jim nepřejí

iDnes.cz

Osmnáct filmů krále českého dokumentu vyšlo loni v nové technické úpravě na DVD a pět z nich se pod názvem Restaurované filmy Jana Špáty promítalo i v kinech. Ojedinělý projekt, na němž se určitě nevydělá, ale zaslouženě uctí památku velkého filmaře, by měli ocenit právě kolegové. Ale jak?

Do bitvy o Českého lva za nejlepší dokument roku se špátovské pásmo nehodí. Sice prošlo podle pravidel distribucí, jenže jde o díla staršího data, než určují podmínky.

19. února 2010 přečíst celý článek
Jana Špátu připomene film a diskuse

MF Dnes

Plzeň - Jan Špáta - prostý a současně výmluvný název pro setkání, na které katedra filozofie filozofické fakulty v Plzni zve do místnosti SP 111 v Sedláčkově ulici 15. Další díl cyklu filmových projekcí s diskusí začíná zítra v 19.15 hodin.

Za osobní účasti hybatele projektu, producenta Richarda Němce, bude možné zhlédnout ukázky z čerstvého čtyřdiskového DVD boxu, nesoucího ono jediné jméno Jan Špáta. Ojedinělý restaurační přístup již nyní dělá z tohoto souboru nejvážnějšího adepta na DVD roku. Řečeno slovy Petra Soukupa (www.zona.cz), soubor je „co do rozsahu, obsahu, technického i lidského provedení bezkonkurenčním domácím diskem roku 2009 a vážným soupeřem Postele, pokud by tento superlativ měl být vztažen na celé předchozí desetiletí“.

2. prosince 2009 přečíst celý článek
Na vlastní oči: Box Jan Špáta

Zóna netuctového filmu

Za cca deset let, co vycházejí české filmy na DVD, se dosud v tuzemsku objevily jen dva vydavatelské počiny, které svým způsobem "vstoupily do věčnosti". Prvním byla v roce 2005 díky Luďkovi Hudcovi z negativu přepsaná a excelentně vyčištěná Postel (1995) Oskara Reifa (v kvalitě, dodnes snesoucí srovnání s nejúžasnějšími přepisy, jaké jsou kdekoli ve světě na DVD k vidění), druhým pak před dvěma lety vydané Údolí včel (1967) Františka Vláčila, které trojice "dobrovolných restaurátorů" (Patrik Velek, Petr Sudek, Petr Menčík) z authoringové společnosti Brickbox díky desítkám hodin fandovské práce na retuších kazů mizerného masteru uvedla do stavu, kdy...

30. listopad 2009 přečíst celý článek
Špátovy filmy se vydávají mezi lid

Deník Referendum

Dokumentární film se nadlouho ocitl na okraji zájmu. Ani dnes nestačí vydat DVD či pustit film do kin. Vydání restaurovaných filmů Jana Špáty na 4 DVD ukazuje, kudy možná vede cesta distribuce.

Po souhrnném vydání filmového díla režiséra Karla Vachka na DVD v produkci Radima Procházky se na tuzemském kulturním trhu objevil další počin zaměřený na český dokumentární film, tentokrát v co nejkomplexnějším pojetí. Producentská společnost Verbascum vydala čtyřdílné DVD s restaurovaným dílem nejznámějšího českého dokumentaristy Jana Špáty. Nezůstala však jen u toho. Součástí projektu jsou i projekce Špátových filmů ve vybraných kinech po celé ČR, webové stránky s kompletními informacemi o filmech, detailní biografií autora a s programy kinoprojekcí...

30. listopad 2009 přečíst celý článek
Jan Špáta nezapomenutelně

Nostalghia.cz

Pro mne je absolutním filmařem Jan Špáta - sám sobě režisérem i kameramanem. Ale to v hrané kinematografii není možné. - František Vláčil

Filmové dílo Jana Špáty (1932-2006) patří nejen v českých poměrech k těm, která si bez zaváhaní dovolím označit přívlastkem „monumentální“. Nevnímám přitom obsah tohoto označení v kvantitativním měřítku, alespoň ne primárně, i když u Špáty je počet filmů na nichž pracoval jako režisér či kameraman úctyhodný. Monumentálnost si v této souvislosti spojuji především s tím, co by se dalo vyjádřit jiným termínem: komplexní. Právě takové dílo Jana Špáty je: nejen obsáhlé (vlastní filmy a kameramanské práce pro jiné režiséry čítají desítky, možná i stovky titulů), ale především zacílené, má filosofický rozměr, je stále aktuální, v oboru filmové dokumentaristiky tvoří...

27. listopad 2009 přečíst celý článek
DVD tip: Špátův filmový výlet do listopadu 1989

Týden.cz

Ne všechna díla zasloužilých klasiků stojí za to znovu představovat českému publiku. V případě českého dokumentaristy Jana Špáty (1932 - 2006) ale nelze pochybovat o tom, že jeho filmy stojí za vidění i dnes - a zvláště teď, při výročí listopadových událostí. To nejlepší z nich právě vyšlo na unikátní čtyřdiskové kolekci.

Špátovy filmy se dosud k publiku dostávaly jen při velmi řídkých televizních uvedeních. Proto je jejich vydání na DVD malou událostí, už proto, že jde o reprezentativní výběr. Kolekce čtyř DVD zahrnuje celkem 18 Špátových filmů z let 1964 - 1998.

18. listopadu 2009 přečíst celý článek
Dokumenty Jana Špáty v kinech i na DVD

Novinky.cz

Filmy dokumentaristy Jana Špáty budou českému divákovi zase o kousek blíž. Výběr Špátovy tvorby je nyní digitálně zrestaurovaný a dostupný na DVD pod názvem Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie. Několik filmů bude v listopadu uvedeno společností Aerofilms do našich biografů.

Osmnáct filmů mistra českého dokumentu Jana Špáty - digitálně zrestaurovaných a přepsaných do HD formátu - bude v listopadu dostupných na čtyřech DVD Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie....

20. říjen 2009 přečíst celý článek
Do kin přicházejí restaurované filmy Jana Špáty

Novinky.cz

Muž a těžká kamera v jeho rukou. To je obrázek, který má nezaměnitelné jméno: Jan Špáta. Jeho filmařské účtování čítá 107 autorských filmů a stovky dalších, na nichž spolupracoval jako kameraman s mnoha režiséry své i mladších generací, zprvu nejraději s Evaldem Schormem, později se svou ženou Olgou Sommerovou.

Jeho filmům vévodí ohromný cit pro lidi a jejich žití na tomto světě, smysl pro zachycení okamžiku a v něm toho podstatného, co ho učinilo výjimečným, a velký talent filmařský, s nímž své pocity, poznání a postoje dokázal zprostředkovat současníkům i budoucím generacím. Charakteristickými rysy jeho filmů jsou esteticky krásné záběry, nádherná práce s protisvětlem, reportážní pohotovost i dar vtáhnout diváka do dění na plátně a nechat ho spočinout tu přesně odměřenou chvíli, kterou potřebuje na to, aby vstřebal, co mu ten, jenž vidí více než my ostatní smrtelníci, sděluje....

5. listopad 2009 přečíst celý článek
Olga Sommerová: Špátovy dokumenty na videokazetách se nám vršily ve špajzu

Novinky.cz

Letos uplynou tři roky od smrti nepřekonaného filmového dokumentaristy Jana Špáty. I když každý zná Špátu jako pojem, málokdo zná jeho dílo. Také proto se pustilo několik tvůrců do mravenčí práce a zrekonstruovalo jeho osmnáct filmů pro DVD a kina. Tu pochválila i Olga Sommerová.

V pražském Divadle Archa budou mít dokumenty premiéru 2. listopadu. V Jihlavě budou již 31. října na Mezinárodním festivalu uvedeny filmy Největší přání a Máňa....

27. říjen 2009 přečíst celý článek
Český rozhlas, pořad Nad věcí 27.10.2009 23:05

Český rozhras 1 - Radiožurnál

Restaurované filmy, klasika českého dokumentu Jana Špáty míří do kin a o tomto počinu budeme dnes mluvit s naším hostem - producentem Richardem Němcem.

27. říjen 2009 přehřát záznam pořadu
Zpět na začátek stránky

Pro zájemce o DVD Jana Špáty máme dobrou zprávu. Na oslavu ceny za Nejlepší audiovizuální počin roku udělené na Českých lvech dne 6.3. 2010 pro Vás máme speciální časově omezenou nabídku. Mezi 24. březnem a 4. dubnem bude DVD pouze na e-shopu www.janspata.cz k dostání za výhodnou cenu 499 Kč.


Partneři
Producenti
Logo verbascum Logo Krátký film Praha a.s.
za podpory
Logo Státní fond na podporu a rozvoj České filmografie
ve spolupráci
Logo UPP
Logo Soundsquare Logo NFA
distribuce
Logo indies mg Logo Aerofilms
edice
Logo DOst DObré DOkumenty
mediální partneři
Logo Radio 1 Logo CFN
mediální servis
Logo 2media.cz
poděkování
Logo Malá Skála
partner premiéry
dodavatel HD projekce
Logo Altei
Staré stránky najdete na http://old.cfn.cz
Toto je zkušební verze portálu CFN.cz - prosíme laskavě hlašte problémy na support at cfn.cz
© Copyright VAC
TOPlist